• A Hybrid Conference – In-Person and Virtual Presentations
  • Technical Conference:  24 – 28 March 2024
  • Exhibition: 26 – 28 March 2024
  • San Diego Convention Center, San Diego, California, USA

Committee

2024 Committees

General Chairs

Chris Fludger, Infinera, Germany
Roland Ryf, Nokia Bell Labs, USA
Dimitra Simeonidou, Univ. of Bristol, UK

Program Chairs

Jiajia Chen, TikTok, USA
Johannes Fischer, Fraunhofer Heinrich-Hertz Inst.​, Germany 
Tetsuya Hayashi, Sumitomo Electric, Japan

Subcommittees

Track D: Devices, Components and Fibers

D1: Advanced Prototyping, Packaging and Integration

Frank Chang, Source Photonics, USA, Subcommittee Chair
Juthika Basak, Nokia Corp., USA
Janet Chen, Lumentum, USA
Molly Piels, OpenLight Photonics, USA
Sylvie Menezo, SCINTIL Photonics, France
Hong Nguyen, Innovation Core SEI, Inc., USA
Sam Palermo, Texas A&M Univ., USA
Antonio Tartaglia, Ericsson, Italy
Joris Van Campenhout, IMEC, Belgium
Anbin Wang, Alibaba, China
Liming Wang, Google, USA
Xi Xiao, NOIEC​, China
Vivian Yang, Sicoya, China

D2: Passive Components  

Kazuhiro Ikeda, AIST, Japan, Subcommittee Chair
Stefano Camatel, Finisar Corporation​, Australia
Lukas Chrostowski, Univ. of British Columbia, Canada
Thalia Dominguez Bucio, Univ. of Southampton, UK
Christi Madsen, Texas A&M Univ., USA
Sagi Mathai, Hewlett Packard Labs, USA
Miloš Popović, Boston Univ., USA
Laurent Viven, CNRS, France
Keita Yamaguchi, NTT, Japan
Mengjie Yu, Univ. of Southern California, USA
Linjie Zhou, Shanghai Jiao Tong Univ​, China

 

D3: Active Components  

Connie Chang-Hasnain, Berxel Photonics, China, Subcommittee Chair
Omer Khayam, Google LLC, USA
Gong-ru Lin, National Taiwan University, Taiwan
Hai-Feng LiuHG-Genuine, China
Guo-Qiang (Patrick) Lo, Advanced Micro Foundry, Singapore
Yi Luo, Tsinghua University, China
Joyce Poon, Max-Planck-Inst fur Mikrostrukturphysik, Germany
Johann Peter Reithmaier, Universitat Kassel, Germany
Patrick Runge, Fraunhofer Heinrich-Hertz Inst., Germany
M. Ashkan Seyedi, NVIDIA Corporation, USA
Wei Shi, Université Laval, Canada
Yuichi Tohmori, Tsurugi-Photonics Foundation, Japan

 

D4: Fibers and Propagation Physics

Takashi Matsui, NTT Corporation, Japan, Subcommittee Chair
Jose Antonio-Lopez, Creol, USA
Camille-Sophie Bres, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, Switzerland
Jin-Xing Cai, Subcom, USA
Ivana Gasulla Mestre, Universitat Politecnica de Valencia, Spain
Tristan Kremp, OFS Laboratories, USA
Georg Rademacher, NICT (Natl. Inst. Of Inf.& Comm. Tech.), Japan
Pierre Sillard, Prismian Group, France
Toshiki  Taru, Sumitomo Electric Industries Ltd., Japan
Natalie Wheeler, Univ. of Southampton, UK
Aramais Zakharian, Corning, USA
 

D5: Fiber Devices, Fiber Lasers and Amplifiers, and Nonlinear Waveguides

Yi Sun, OFS Fitel LLC, USASubcommittee Chair
John Ballato, Clemson Univ., USA
Lawrence Chen, McGill University, Canada
Vladimir Gordienko, Aston University, UK
Victor Kopp, Chiral Photonics, USA
Xiaoying Li, Tianjin Univ., China
Atsushi Nakamura, NTT, Japan
Sergei P. Nikitin, T8 Sensor, Russia
Masato Tanaka, Sumitomo Electric Industries Ltd, Japan
Michael Vasilyev, The University of Texas at Arlington, USA
Seongwoo Yoo, Glasgow University, UK
Changyuan Yu, The Hong Kong Polytechnic Univ., Hong Kong

 

S-Track: Subsystems and Systems

S1: Datacom Subsystems and Systems 

Norman Swenson, Collinear Networks, USA Subcommittee Chair
Robert Borkowski, Nokia Bell Labs, USA
Brandon Buscaino, Ciena, USA
Jingchi Cheng, Huazhong Univ. of Science and Technology, China
Trey Greer, NVIDIA, USA
Fumio Koyama, Tokyo Institute of Technology, Japan
Fan Li, Sun Yat-Sen Univ., China
Wenhua Lin, Intel Corp., USA
Jeff Rahn, Meta, USA
Clint Schow, Univ. of California, Santa Barbara, USA
Brian Taylor, Inphi, USA

 

S2: Transmission Subsystems

Hung-Chang (James) Chien, Marvell Technology Inc., USA, Subcommittee Chair
Yi Cai, Soochow University, China
Di Che, Nokia Bell Labs, USA
John Downie, Corning, Inc., USA
Ming-Fang (Yvonne) Huang, NEC Labs America, USA
Jianqiang Li, LightsAI, USA
Gabriele Liga, Technical Univ. of Eindhoven, Netherlands
David Millar, Infinera Canada, Canada
Dario Pilori, Politecnico di Torino, Italy
Ke (Desmond) Wang, RMIT Australia, Australia
Jiang Xu, Hong Kong Univ. of Science and Technology, Hong Kong 
 

S3: Transmission Systems 

Alexei Pilipestkii, Subcom LLC, USA Subcommittee Chair
Lidia Galdino, Corning Inc., UK
Fatima Garcia Gunning, Tyndall National Institute, Ireland
Amirhossein Ghazisaeidi, Nokia Bell Labs, France
Helmut Griesser, ADVA Optical Networking AG, Germany
Ezra Ip, NEC Laboratories America Inc., USA
Toshiaki Koike-Akino, Mitsubishi Electric Research Labs, USA
Sergei Makovejs, Corning, Inc., USA
Antonio Mecozzi, Univ. degli Studi dell'Aqualia, Italy
Masanori Nakamura, NTT Network Innovation Laboratories, Japan
Yuta Wakayama, KDDI R&D Laboratories, Japan

 

S4: Optical Processing, Microwave Photonics and Fiber-Sensing

Radan Slavik, Univ. of Southampton, UK ​Subcommittee Chair
Prince Anandarajah, Dublin City University, Ireland
Bill Corcoran, Monash University, Australia
Tomoyuki Kato, Fujitsu, Japan
Tetsuya Kawanishi, Waseda Univ., Japan
Lan Liu, University of California San Diego, USA
Mikael Mazur, Nokia Bell labs, USA
Lalitha Ponnampalam, Univ College London, UK
Xiaoke Yi, Univ. of Sydney, Australia
Darko Zibar, Denmark Technical Univ., Demark
Stanislav Zvanovec, Czech Technical Univ. in Prague, Czech Republic

 

S5: Free-Space (FSO), Ranging (LiDAR), and Radio-over-Fiber (RoF)

Chi-Wai Chow, National Yang Ming Chiao Tung Univ., Taiwan Subcommittee Chair
Harald Haas, University of Strathclyde/pureLiFi Ltd., UK
James Lott, TU Berlin, Germany
Chao Lu, Sun Yat-sen-sen University, China
Maria Morant Perez, Univ. Politècnica de València, Spain 
Katherine Newell, Johns Hopkins University Applied Physics Lab, USA
Boon S. Ooi, KAUST, Saudia Arabia
Oskars Ozolins, RISE Research Institutes of Sweden, Sweden
Shilong Pan, Nanjing Univ. of Aeronautics and Astronautics, China
Bernhard Schrenk, Austrian Institute of Technology, Austria
Perry Ping Shum, Southern Univeristy of Science and Technology, China
Eduward Tangdionga, Technische Univ. Eindhoven, Netherlands
Jhih-Heng Yan, Chunghwa Telecom, Taiwan

 

Track N: Networks and Services

N1: Advances in Development of Systems, Networks and Services

Dirk Van Den Borne, Juniper Networks Inc., Germany Subcommittee Chair
Mattia Cantono, Google LLC, USA
Saifuddin Faruk, Bangor University, UK
Binbin Guan, Microsoft, USA
Sander Jansen, ADVA, Germany
Lynn Nelson, AT&T, USA
Stephan Pachnicke, Christian-Albrechts Universität zu Kiel, Germany
Jeremie Renaudier, Nokia Bell Labs, France
Shikui Shen, China Unicom, China
Ting Wang, NEC-Labs, USA
Tiejun (TJ) Xia, Verizon Communications Inc., USA
Qiong (Jo) Zhang, Amazon, USA

 

N2: Optical Networking for Data Center and Computing Applications  

Keren Bergman, Columbia Univ., USA Subcommittee Chair
Hitesh Ballani, Microsoft Research Ltd., UK
Liam Barry, Dublin City University, Ireland
Nicola Calabretta, Technische Univ. Eindhoven, Netherlands
Qixiang Cheng, Cambridge University, UK
Odile Liboiron-LadouceurMcGill Univ., Canada
Georgios Michelogiannakis, Lawrence Berkeley Natl. Lab, USA
Shu Namiki, AIST, Japan
Mahdi Nikdast, Colorado State University, USA
Nikos Pleros, Aristotle Univ., of Thessaloniki, Greece
Volker Sorger, University of Florida, USA

 

N3: Architectures and Software-Defined Control for Metro and Core Networks

Konstantinos (Kostas) Christodoulopoulos, Nokia Bell Labs, Germany, Subcommittee Chair
Marija Furdek, Chalmers University of Technology, Sweden
Ashwin Gumaste, Indian Inst. of Technology Bombay, India
Hasegawa Hiroshi, Ngoya Univ., Japan
Jason Jue, The Univ. of Texas at Dallas, USA
Dan Kilper, Trinity College Dublin, Ireland
Yvan Pointurier, Huawei, France
Cristina Rottondi, Politecnico di Torino, Italy
Jesse Simsarian, Nokia Bell Labs, USA
Ricard Vilalta, CTTC, Spain
Murat Yuksel, Univ. of Central Florida, USA
Zhu Zuqing, Univ. of Science & Technology of China, China

 

N4: Optical Access Networks for Fixed and Mobile Services

Marco Ruffini, Trinity College, Ireland, Subcommittee Chair
Sarvesh Bidkar, Nokia Bell Labs, USA
Nan Chi, Fudan Univ., China
Naveena Genay, Orange Labs, France
Huang Xingang, ZTE, China
Ruan Lihua, Peng Cheng Laboratory, China 
Yuanqiu Luo, Futurewei Technologies, USA
Annachiara Pagano, TIM, Italy
Chathu Ranaweera, Deakin University, Australia
Luca Valcarenghi, Scuola Superiore Sant'Anna, Italy
Lilin Yi, Shanghai Jiao Tong Univ., China
Jim Zou, ADVA, Germany 
Haipeng Zhang, CableLabs, USA

 

N5: Market Watch, Network Operator Summit & Data Center Summit (Invited Program Only)

Lisa Huff, Omdia, USASubcommittee Chair
Martin Birk, Curbius, USA
Paulina Gomez, Ciena, Canada
Di Liang, Alibaba Group, USA
Kentaro Nakamura, Fujitsu, Japan 
Sanjai Parthasarathi, II-VI Incorporated, USA
Lian Qin, Marvell Technology Inc., USA
Yoshiaki Sone, NTT Access Service Systems Laboratories, Japan
Werner Weiershausen, Deutsche Telekom AG, Germany 
Tom Williams, Cisco, USA

 

Subcommittee Q: Quantum Devices, Systems and Networking

Rui Wang, Univ. of Bristol, UKSubcommittee Chair
Eleni Diamanti, CNRS, France
Fumio Futami, Tamagawa Univ., Japan
Tobias Gehring, Technical Univ. of Denmark, Denmark
Hannes Hubel, Austrian Inst. of Technology, Austria
Gregory Kanter, NuCrypt, USA
Michael Kues, Hannover Univ., Germany
Rui Lin, Chalmers Univ. of Technology, Sweden
Andrew Lord, British Telecom, UK
Josh Nunn, ORCA Computing, UK
Li Qian, University of Toronto, Canada
Cheryl Sorace-Agaskar, MIT Lincoln Laboratory, USA
Ying-Ju Wang, NIST, USA
jianwei Wang, Peking University, China
Zhiliang Yuan, Beijing Acad of Quantum Info. Sciences, China

 

NEW! Subcommittee Demo Zone

Paolo Monti, Chalmers University of Technology, Sweden (Subcommittee Chair)
Achim Autenrieth, Adtran Networks SE, Germany
Lidia Galdino, Corning Optical Communications, UK
David Millar, Infinera, USA
Hideyuki Nasu, Furukawa Electric, Japan
Luiz Anet Neto, IMT Atlantique, France
Chigo Okonkwo, Technische Universiteit Eindhoven, Netherlands
Ben Puttnam, National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan
Yikai Su, Shanghai Jiao Tong University, China
Dora Van Veen, Nokia Bell Labs, USA

 

OFC Steering Committee

Optica
Jun Shan Wey, Verizon Communications Inc., USA, Chair
Ramon Casellas, CTTC, Spain
Andrew Lord, British Telecom, UK
Laurent Schares, IBM TJ Watson Research Center, USA

IEEE/Communications Society
Stephen B. Alexander, Ciena Corporation, USA
Biswanath Mukherjee, University of California Davis, USA
Loukas Paraschis, IEEE Communication Society, USA
Ann von Lehmen, DARPA, USA

IEEE/Photonics Society
Gabriella Bosco, Politecnico di Torino, Italy
Jörg-Peter Elbers, ADVA Optical Networking SE, Germany
Fatima Garcia Gunning, Tyndall National Institute, Ireland
Dalma Novak, Pharad LLC, USA

Ex-Officio
Jiajia Chen, TikTok, USA
Mei Du, TATA Communications, USA
Johannes Fischer, Fraunhofer Heinrich-Hertz Inst., Germany
Chris Fludger, Infinera, Germany
Nicolas Fontaine, Nokia/Bell Labs, USA
Lara Garrett, SubCom, USA
Tetsuya Hayashi, Sumitomo Electrc Industries Ltd., Japan 
Fotini Karinou, Microsoft, UK
Xiaodan Pang, KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Roland Ryf, Nokia Bell Labs, USA
Dimitra Simeonidou, Univ. of Bristol, UK
Elaine Wong, University of Melbourne, Australia

OFC Budget Committee

Loudon Blair, Ciena Corporation, USA
Douglas M. Razzano, IEEE Photonics Society, USA
Elizabeth A. Rogan, Optica, USA
Seb Savory, University of Cambridge, UK
Harold Tepper, IEEE Communications Society, USA
Jun Shan Wey, Verizon Communications Inc., USA

OFC Long Range Planning Committee

Steven Alexander, Ciena Corporation, USA, Chair
Fred Bartholf, Comcast, USA
Jörg-Peter Elbers, ADVA Optical Networking SE, Germany
Stu Elby, MSG Ventures, USA
Lynn Nelson, AT&T, USA
Loukas Paraschis, IEEE Communication Society, USA
Douglas M. Razzano, IEEE Photonics Society, USA
Elizabeth A. Rogan, Optica, USA
Harold Tepper, IEEE Communications Society, USA
Vijay Vusirikala, Google, USA
Glenn Wellbrock, Verizon Communications, Inc., USA
Jun Shan Wey, Verizon Communications Inc., USA
Peter Winzer, Nubis Communications, USA