The Optical Networking and Communication
Conference & Exhibition

San Diego Convention Center,
San Diego, California, USA

Committee

OFC Committees

General Chairs

Robert Doverspike, Network Evolution Strategies, LLC, USA
Dan Kutcha, IBM TJ Watson Research Center, USA
William Shieh, University of Melbourne, Australia

Program Chairs

Shinji Matsuo, NTT Device Technology Labs, NTT Corp., Japan
David Plant, McGill University, Canada
Jun Shan Wey, ZTE TX, USA

Subcommittees

Track D: Components, Devices and Fiber

D1: Advances in prototypes and product developments of components and subsystems for data centers and optical networks
Dominic Goodwill, Huawei Technologies, Canada, Subcommittee Chair
Patrick Chiang, Fudan University, China
Friedel Gerfers, Technische Universität Berlin, Germany
Marika Immonen, TTM Technologies, Finland
Kenneth Jackson, Sumitomo Electric, USA
Di Liang, Hewlett Packard Labs, USA
Andreas Matiss, Corning Optical Communications, Germany
Alan McCurdy, OFS, Fiber Design & Simulation Group, USA
Hideyuki Nasu, Furukawa Electric, Japan
Yusuke Nasu, NTT Photonics Laboratories, Japan
Zuowei Shen, Google, USA
Hanxing Shi, Finisar, USA

D2: Passive optical devices for switching and filtering
Haoshuo Chen, Nokia Bell Labs, USA, Subcommittee Chair
Joel Anthony Carpenter, University of Queensland, Australia
Giampiero Contestabile, Scuola Superiore Sant Anna di Pisa, Italy
Nicolas Dupuis, IBM TJ Watson Research Center, USA
Richard A. Jensen, Polatis, Inc., USA
Yuqing Jiao, Eindhoven University of Technology, Netherlands
Nicolas Riesen, University of South Australia, Australia
Lucas Soldano, Kaiam Europe Ltd., UK
Yikai Su, Shanghai Jiaotong University, China
Kenya Suzuki, NTT Device Technology Laboratories, Japan
Ming Wu, University of California Berkeley, USA
Yu Yu, Wuhan National Lab for Optoelectronics, China

D3: Active optical devices and photonic integrated circuits
Maura Raburn, Google Inc., USA, Subcommittee Chair
Gloria Hoefler, Infinera Corp., USA
Yasuhiro Matsui, Finisar Corp. USA
Argishti Melikyan, Nokia Bell Labs, USA
Geert Morthier, Ghent University - IMEC, Belgium
Kouji Nakahara, Oclaro Japan, Inc., Japan
Don Pan, Sifotonics, USA
Frank Peters, University College Cork, Ireland
Mitsuru Takenaka, University of Tokyo, Japan
Michael Tan, HPE, USA
Erman Timurdogan, Analog Photonics, USA

D4: Fiber and propagation physics
Wladek Forysiak, Aston, UK, Subcommittee Chair
Kazuhiko Aikawa, Fujikura, Japan
Cristian Antonelli, University of L'Aquila, Italy
Xin Chen, Corning, USA
Louis-Anne De Montmorillon, Prysmian Group, USA
Lara D. Garrett, TE subcom, USA
Tetsuya Hayashi, Sumitomo, Japan
Eric R. Numkam Fokoua, Southampton University, UK
Bera Palsdottir, OFS Fitel Denmark I/S, Denmark
Roland Ryf, Nokia Bell Labs, USA
Taiji Sakamoto, NTT Labs, Japan
 
D5: Fiber-optic and waveguide devices and sensors
Rodrigo Amezcua-Correa, University of Central Florida, USA, Subcommittee Chair
Hui Cao, Yale University, USA
Kehayas Efstratios, Gooch & Housego, USA 
Clemence Jollivet, Coherent Inc., USA
Sophie LaRochelle, Universite Lavel, Canada
Sergio Leon-Saval, Univeristy of Sydney, Australia
Chigo Okonkwo, Technische Universiteit Eindhoven, Netherlands
Francesca Parmigiani, Microsoft Research, UK
Hidehisa Tazawa, Sumitomo Electric Industries Ltd, Japan
Joel Villatoro, University of the Basque Country, Spain
Yinying Wang, Beijing University of Technology, China

Track S: Systems and Subsystems

S1: Digital subsystems and systems for data centers
Fotini Karinou, Microsoft Research Ltd., UK, Subcommittee Chair
Fred Buchali, Nokia Bell Labs, USA
Sai Chen, Alibaba Group, China
Madeleine Glick, Columbia University, USA
Yue-Kai Huang, NEC Laboratories America Inc., USA
Hoon Kim, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Reza Motaghian, Amazon Web Services, USA
Xiaodan Pang, Infinera, Sweden
Stephen Ralph, Georgia Institute of Technology, USA
Sorin Tibuleac, ADVA Optical Networking AG, USA
Hongbin Zhang, Acacia Communications, USA
 
S2: Optical, photonic and microwave photonic subsystems
Robert Elschner, Fraunhofer Inst Nachricht Henrich-Hertz, Germany, Subcommittee Chair
Youichi Akasaka, Fujitsu Laboratories of America Inc., USA
Daniel Blumenthal, University of California Santa Barbara, USA
Maurizio Burla, ETH Zurich, Switzerland
Mable P. Fok, University of Georgia, USA
Fumio Futami, Tamagawa University, Japan
Hao Hu, DTU Fotonik, Denmark
Lu Li, TE SubCom, USA
Ana Pejkic, University of California San Diego, USA
Erwan Pincemin, Orange Labs, France
Ben Puttnam, NICT Japan, Japan
Siva Yegnanarayanan, Massachusetts Institute of Technology, USA

S3: Radio-over-fiber, free-space and sensing systems
Gee-Kung Chang, Georgia Institute of Technology, USA, Subcommittee Chair
Mohamed-Slim Alouini, KAUST, Saudi Arabia
Hongwei Chen, Tsinghua University, China
Nan Chi, Fudan University, China
Ivana Gasulla Mestre, University of Valencia, Spain
Mona Hella, RPI, USA
Hyundo Jung, ETRI, Korea
Atsushi Kanno, NICT, Japan
Sang Yeup Kim, NTT Access Network, Japan
Anthony Ngoma, Corning Inc., USA
Juan Jose Vegas Olmos, Mellanox Technologies, Denmark

S4: Digital and electronic subsystems
Yi Cai, ZTE USA, Inc., USASubcommittee Chair
Alex Alvarado, Eindhoven University of Technology, Netherlands
Hussam Batshon, SubCom, USA
Xi Chen, Nokia Bell Labs, USA
Zhensheng Jia, Cable Labs, USA
Timo Pfau, Acacia Communications, Inc., USA
Dan Sadot, Ben Gurion University of the Negev, Israel
Rene Marcel Schmogrow, Google, USA
Takahito Tanimura, Fujitsu Laboratories Ltd., Japan
Xiaoxia Wu, Juniper Networks Inc., USA
Fan Zhang, Peking University, China
Liang Zhang, Huawei Technologies Duesseldorf GmbH, Germany

S5: Digital transmission systems
Takayuki Mizuno, NTT Network Innovation Laboratories, Japan, Subcommittee Chair
Eleni Diamanti, Universite Pierre et Marie Curie, France
Rene-Jean Essiambre, Nokia Bell Labs, USA
Johannes Fischer, Fraunhofer Inst Nachricht Henrich-Hertz, Germany
Werner Klaus, National Inst of Information & Comm Tech, Japan
Hisao Nakashima, Fujitsu Laboratories Ltd., Japan
Antonio Napoli, Infinera, Germany
Andrew Shields, Toshiba Research Europe Ltd., UK
Oleg V. Sinkin, SubCom, USA
Qi Yang, Huazhong University of Science and Technology, China
Jianjun Yu, ZTE TX, Inc., USA

Track N: Networks, Applications and Access

N1: Advances in system, network and service developments and field trials in commercial data centers and networks
Mei Du, Tata Communications, India, Subcommittee Chair
David Boertje, Ciena Corp., Canada
Bruce Cortez, AT&T, USA
Steve Grubb, Facebook, USA
Praveen Kumar, Bharti Airtel Ltd, India
Georg Mohs, Subcom, USA
Pacal Pecci, ASN, France
Albert Rafel, British Telecommunications, UK
Sheldon Walkin, Nokia, Canada
Shuto Yamamoto, NTT, Japan
Xiang Zhou, Google, USA
 
N2: Optical networking for data center and computing applications
Ken-ichi Kitayama, Osaka University, Japan, Subcommittee Chair
Paraskevas Bakopoulos, Mellanox, Israel
Shastri Bhavin, Queen's University, Canada
Hideaki Furukawa, National Inst. of Information and Communications Technology, Japan
Reza Nejabati, University of Bristol, UK
Yvan Pointurier, Nokia Bell Labs, France
Andrea Reale, IBM Research - Ireland, Ireland
Michela Svaluto Moreolo, Centre Tecnològic Telecomunicacions Catalunya, Spain
Lieven Verslegers, Google, USA
Yawei Yin, Microsoft Corp., USA
Georgios Zervas, University College London, UK

N3: Architectures and software-defined control for metro and core networks
Qiong Zhang, Fujitsu Labs America, USA, Subcommittee Chair
Achim Autenrieth, ADVA Optical Networking SE, Germany
Maite Brandt-Pearce, University of Virginia, USA
Ramon Casellas, CTTC, Spain
Angela Chiu, AT&T Labs, USA
António Eira, Infinera, Portugal
Mark Filer, Microsoft Corp., USA
Josue Kuri, Google, USA
Paolo Monti, KTH, Sweden
Gangxiang Shen, Soochow University, China
Masatoshi Suzuki, KDDI Research, Inc., Japan
Takafumi Tanaka, NTT Network Innovation Laboratories, Japan
Jane Simmons, Monarch Network Architects, USA
 
N4: Optical access networks for fixed and mobile services
Thomas Pfeiffer, Nokia Bell Labs, Germany, Subcommittee Chair
Luiz Anet Neto, Orange, France
Liang Du, Google Fiber, USA
Michael Freiberger, Verizon, USA
Masamichi Fujiwara, NTT Access Service Systems Laboratories, Japan
Yong Guo, ZTE, China
Daniel Kilper, University of Arizona, USA
Xinying Li, Georgia Tech Research, USA
Derek Nesset, Huawei, Germany
Marco Ruffini, Trinity College Dublin, Ireland
Elaine Wong, University of Melbourne, Australia
Junwen Zhang, CableLabs, USA
 
N5: Market Watch, Network Operator Summit & Data Center Summit (Invited Program)
Karen Matthews, Corning Inc., USA, Subcommittee Chair
Robert Blum, Intel, USA
Ed Harstead, Nokia, USA
Hideki Isono, Fujitsu, Japan
Joy Jiang, Google, USA
Julie Kunstler, Ovum, USA
Junjie Li, China Telecom, China
Arlon Martin, Samtec, USA
Loukas Paraschis, Infinera Corp., USA
Takashi Saida, NTT, Japan
Helen Xenos, Ciena, USA
Jimmy Yu, Dell 'Oro, USA

OFC Steering Committee

IEEE/Photonics Society
Seb Savory, University of Cambridge, UK, Chair
Gabriella Bosco, Politecnico di Torino, Italy
Christopher Doerr, Acacia Communications, Inc., USA
Dalma Novak, Pharad LLC, USA

IEEE/Communications Society
Stephen B. Alexander, Ciena Corporation, USA
George Rouskas, North Carolina State Univ., USA
Jane Simmons, Monarch Network Architects, USA
Doug Zuckerman, IEEE Communications Society, USA

The Optical Society (OSA)
Larry Coldren, Univ. of California at Santa Barbara, USA
Robert Jopson, Nokia Bell Labs, USA
Steve Plote, Nokia, USA
Laurent Schares, IBM TJ Watson Research Center, USA

Ex-Officio
Ramon Casellas, CTTC, Spain
Chris Cole, Finisar, USA
Po Dong, Nokia Bell Labs, USA
Robert Doverspike, Network Evolution Strategies, LLC, USA
Stu Elby, MSG Ventures, USA
Junichi Kani, NTT Labs, Japan
Dan Kuchta, IBM TJ Watson Research Center, USA
Ming-Jun Li, Corning Research & Development Corp., USA
Shinji Matsuo, NTT, Japan
David Plant, McGill Univ., Canada
William Shieh, University of Melbourne, Australia
Jun Shan Wey, ZTE TX, USA
Chongjin Xie, Alibaba Group, USA

OFC Budget Committee 

Doug Baney, Keysight Laboratories, USA
Loudon Blair, Ciena Corporation, USA
Susan Brooks, IEEE Communications Society, USA
Douglas M. Razzano, IEEE Photonics Society, USA
Elizabeth A. Rogan, The Optical Society, USA
Seb Savory, University of Cambridge, UK

OFC Long Range Planning Committee 

Stu Elby, Infinera Corporation, USA, Chair
Tom Giallorenzi, The Optical Society, USA, Vice Chair
Neal Bergano, TE Subcom, USA, Past Chair
Seb Savory, University of Cambridge, UK, Steering Chair
Martin Birk, AT&T, USA
Loudon Blair, Ciena Corporation, USA
Susan Brooks, IEEE Communications Society, USA
Fred Leonberger, EOvation Advisors LLC, USA
Douglas M. Razzano, IEEE Photonics Society, USA
Elizabeth A. Rogan, The Optical Society, USA
Hans Juergen Schmidtke, Facebook, Inc., USA
Clint Schow, University of California Santa Barbara, USA
Glenn Wellbrock, Verizon Communications, Inc., USA
Doug Zuckerman, IEEE Communications Society, USA

Sponsored by: